Accepto Aquest lloc web utilitza galetes -pròpies i de tercers- per recopilar informació estadística sobre la navegació i per mostrar publicitat. Per més informació, consulta el nostre avís legal.
"La Ventafocs" nova associació cultural de l'Eliana dóna suport als actes de la Federació

La meva fotoEs presenta l'associació socio cultural de nova creació a la vila de l'Eliana (Camp de Túria).

La Ventafocs ha donat el seu  recolzament i suport als actes organitzat des de la Federació de Dimonis i Diables del País Valencià

 El moviment te com a objectiu el desenvolupar nombroses activitats amb el que puguem difondre la cultura i llengua pròpies del nostre país.

Entre els objectius de l'entitat consta  el de recuperar de manera activa l'esdevenir cultural i popular de les nostres festes, entre aquestes els correfocs.  [Actualització 08/02/09-Resum de premsa ampliant notícia]

08/02/2009 00:30 Cultura

LA VENTAFOCSL'associació s'ha presentat aprofitant la festivitat de Sant Antoni, com una de les festes més importants que es donen al conjunt de la nostra terra.


El moviment que neix de la mà d’un grup de persones del poble amb inquietuds diverses que tenen com a objectiu el desenvolupar nombroses activitats amb el que puguem difondre la cultura i llengua pròpies del nostre país: recuperació de festivitats tradicionals de la terra, taules rodones amb temàtiques diverses, tertúlies literàries, concerts o sopars populars oberts a tots i totes aquelles que vulguen gaudir d’una bona estona i conèixer gent amb afinitats.

La Ventafocs vol arribar a ser una eina a l’abast dels elianencs i elianenques per tal de convertir-se en agents actius dintre del esdevenir de l’Eliana. Associació oberta a gent de totes les edats amb l’il·lusió de dinamitzar culturalment i de forma activa el nostre poble. D’altra, un projecte alternatiu no adscrit a cap partit polític, autogestionat pels seus propis membres i amb un funcionament assembleari obert a tothom.

La nova associació fa una crida a tota la ciutadania a gaudir de la nostra cultura i llengua pròpies participant de manera activa i efectiva, trepitjant els carrers de la nostra vila, construint tot un teixit associatiu alternatiu per conscienciar a la ciutadania de la riquesa dels nostres trets propis i l’il·lusió de treballar per defendre’ls, conservar-los i difondre’ls.


 

Més suports des del País Valencià:

* "Visca en el foc de la festa i la festa del foc! Polítics d'Europa, lleveu les vostres fredes manasses de damunt la nostra pólvora! Sense fum ni trons no pot haver festa bona! Visca el masclet i la femella! Amunt la pólvora!" - Toni Cucarella en roba de Batalla - La Costera 

logo"El Fòrum Unitari Contra l'Alta Tensió (FUCAT), Nacionalistes de la Valldigna, i el projecte en xarxa Valldigna som i serem han estat les primeres entitats valldignenques en donar suport al manifest impulsat des de la Federació de Dimonis i Diables del País Valencià". -ValldignaDigital - La Safor 


 

L'esdeveniment a la premsa valenciana:

LAS PROVINCIAS-Castelló: El Consell estudiarà quines activitats es realitzen en els casals abans de fixar una normativa

Units per reclamar la cultura del foc 

LEVANTE - Castelló "Els Dimonis" reclamen una llei del foc

Foc per reivindicar la tradició

Els ´coeters´ demanen al Govern que baixe l'edad per tirar petardos 

Pàgina26-CastellóEls dimonis protesten a Castelló per la directiva europea 

ValldignaDigital: Resum de premsa - Cercavila per la Cultura Popular a Castelló 

 

 

 

Rànquings
Segueix-nos
Subscriu-te al butlletí
(cc) 2006 - 2022 · Comitium Suite · Dissenyat per Fuksia · Equip de Llibertat.cat - Avís legal - correu@llibertat.cat · XHTML vàlid