Accepto Aquest lloc web utilitza galetes -pròpies i de tercers- per recopilar informació estadística sobre la navegació i per mostrar publicitat. Per més informació, consulta el nostre avís legal.
L’efecte +Súmate

Des dels seus inicis presentant-se en societat un 3 d’octubre del 2013 de la mà Eduardo Reyes i centenars de persones Súmate ha esdevingut un símptoma molt clar del creixement de la voluntat persistent, del Poble català per decidir sobre la seva independència.

Quasi una dècada després d’aquell 3 d’octubre -i un lustre del 3 d’octubre del 2017- elecció rere elecció i amb diferents partits i coalicions les forces independentistes han anat guanyant cada nova elecció i augmentat el seu percentatge. Al mateix temps la nostra entitat ha evolucionat, amb centenars d’actes, xerrades, i en definitiva manteniment la seva existència i dinàmica.

El moviment independentista, com la societat catalana és ben viu plural i extraordinàriament divers. En un espai tant competitiu i amb corrents interns nous cada nova temporada i propostes de nous espais a cada comtessa electoral. Les urnes lluny de castigar aquesta divisió valoren l’autenticitat i coherència da cada de proposta i així cada cop més va augmentant el percentatge de vot ales forces que es proclamem independentistes o sobiranistes.

+Súmate i la seva existència i activitat ha sobreviscut a aquest debat intern del moviment independentista perquè és útil a la societat catalana: el dret a l’autodeterminació, la defensa de l’ensenyament de la llengua catalana el suport transversal a totes les forces i iniciatives que defensen les llibertats a Catalunya per gent d’origen no català, desmunten totes les fal·làcies que el nacionalisme espanyol fa servir fent veure que l’independentisme es basa només en raons d’identitat.

+Súmate és necessària en la defensa que cap llengua no és un problema de convivència a una Catalunya culturalment plural, rica i diversa. Que Catalunya té dret a autodeterminar-se i que cap article de cap constitució post-franquista ens farà renunciar. La denúncia permanent de l’existència de l’exili i la presó com a resposta autoritària d’una estat de baixa qualitat democràtica és també una renúncia irrenunciable de la nostra Entitat.

L’efecte Súmate és la mostra que seguim creixent – No importa el orígen, importa el destino– i, mentrestant, a cada elecció, convé que continuem explicant i treballant perquè es constati a cada municipi i racó a Catalunya els Manuels, Eduardos, Rafaeles, Andreses, Angeles, Eustasios i Gabrieles, volem viure Republicanament.

Jordi Céspedes.

Membre de la direcció nacional de Súmate.

Valora
Segueix-nos
Subscriu-te al butlletí
(cc) 2006 - 2023 · Comitium Suite · Dissenyat per Fuksia · Equip de Llibertat.cat - Avís legal - correu@llibertat.cat · XHTML vàlid