Accepto Aquest lloc web utilitza galetes -pròpies i de tercers- per recopilar informació estadística sobre la navegació i per mostrar publicitat. Per més informació, consulta el nostre avís legal.
Ha mort un català

Article de Lluís M. Xirinacs publicat al diari AVUI el 29/8/1978, a la secció "Al servei d'aquest poble"

23/11/2022 El fil roig
Lluís M. Xirinacs Lluís M. Xirinacs
Aviat farà vuit anys, a propòsit del procés de Burgos, que vaig encetar en una nit de Nadal una vaga de la fam a mort. Jo era aleshores un capellanet desconegut, amagat en un poblet de trenta habitants, de la comarca de l'Anoia. Però Josep Maria Batista i Roca, president del Consell Nacional Català, resident en el número 5 de Lyndewode Road, de Cambridge, Anglaterra, m'escriví una carta al cap de catorze dies, 8-1-1971, que m'animava a evitar la mort. Ahir mori ell i em sembla bo de transcriure les seves paraules a favor de la vida.

 «Reverend mossèn Lluís M Xirinacs pvre.

Rector de la parròquia de Santa Maria del Camí.

El Consell Nacional Català segueix amb emoció el vostre sacrifici, el vostre dejuni per a demanar el respecte al poble català i als seus drets, en especial el dret a l'autodeterminació i a la seva llibertat a construir el seu propi Estat Català.

El vostre gest té una major valor enmig de tants catalans que amb indiferència i mesellisme veuen sense reaccionar com el nacionalisme imperialista totalitari castellà prossegueix la seva política secular de genocidi per a destruir la Nació Catalana.

De tots costats sorgeixen intents de tòrcer i doblegar el moviment català d'alliberament nacional per a sotmetre al servei de causes espanyoles.

Cal fer reaccionar el nostre poble perquè prengui consciència dels perills que ens envolten i amenacen l'existència mateixa de la nostra pròpia personalitat. Cal que les forces catalanes no es dispersin, ni que sigui amb la il·lusió d'altres generosos ideals, sinó que amb sentit realista es concentrin totes elles en l'empresa que per a nosaltres és la primera i fonamental i de la qual totes les altres deriven: l'alliberament de la Nació Catalana i la Constitució de l'Estat Català, dintre el qual el nostre poble, i solament ell en virtut de la seva sobirania resoldrà democràticament els seus problemes, en tots els ordres, econòmics, socials, polítics, culturals....».

I acaba dient: «Us admirem i us encoratgem. No desitjaríem pas que el vostre dejuni arribés fins al sacrifici suprem. És la vida d'homes d'acció i alta espiritualitat el que el poble necessita.

Josep Maria Batista i Roca, us vaig visitar en els darrers dies. En la més gran serenitat vau arribar al sacrifici suprem de deixar-ho tot amb llibertat. La vostra vida d'acció i d'alta espiritualitat continua endavant. Heu quedat per sempre més instal·lat al bell mig del vostre poble.

 

 

*La digitalització d'aquest article es deu al treball i compilació d'articles de Lluís M. Xirinacs portada a terme pel Centre d'Estudis Joan Bardina

Valora
Rànquings
  1. Dos "anti-wokes" de Reus "fan memòria" del seu pas per un casal de l'esquerra independentista
  2. Manifestació a Palma contra la massificació turística
  3. Manifest llegit a Plama al final de la manifestació sota el lema "Mallorca no es ven"
  4. «Buuuaaaaaah! Jo volia el meu...»
  5. Manifestació a Sant Just Desvern contra el Pla de la Bonaigua
  6. Poble Lliure exigeix responsabilitats a la CUP davant dels mals resultat electorals
  7. La CUP comença una ronda amb moviments socials per analitzar conjuntament la situació del país i compartir propostes i reptes
  8. Més de 170 organitzacions ciutadanes de tot l’estat espanyol presenten un manifest per denunciar la creixent militarització a la UE i la instauració d’un discurs bel·licista.
  9. Comença el judici a les 7 feministes encausades per la vaga del 8M del 2018
  10. Comença l'evacuació de turistes a Nova Caledònia mentre els independentistes protesten
Segueix-nos
Subscriu-te al butlletí
(cc) 2006 - 2024 · Comitium Suite · Dissenyat per Fuksia · Equip de Llibertat.cat - Avís legal - correu@llibertat.cat · XHTML vàlid